Ku pamięci Żwirki i Wigury

Jarosław Wojtyś

W dniu 10.09.2017 r., delegacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w składzie mjr dr Sławomir Gaweł, kpr. pchor. Piotr Domagała i st. szer. Bartłomiej Marczak wzięła udział w uroczystości rocznicowej 85 - lecia katastrofy lotniczej kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury w m. Cierlicko w  Czechach.

W ramach uroczystości m. in. odbyła się msza św. za lotników w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Kościelcu po której nastąpiła uroczystość wspomnieniowa pod Pomnikiem Lotnika na „Żwirkowisku”, którą rozpoczął i zakończył dzwięk Dzwonu Bohaterskich Lotników Żwirki i Wigury. Podczas uroczystości złożono wieńce i zapalono znicze przez przybyłe delegacje m. in. z Czech i Polski.

Pięknym akcentem lotniczym był pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, której towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Obchody zakończyły się spotkaniem uczestników uroczystości w Domu Polskim im. Żwirki i Wigury w m. Cierlicko – Kościelec, w którym znajduje się ekspozycja „Zwycięzcy przestworzy” oraz projekcją filmu „Chwała bohaterom” Pawła Bogocza.

 

Tekst i zdjęcia: mjr Sławomir Gaweł